0533 021 56 77
0533 021 56 77

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

ananoim, limited, şahıs şirket kuruluşu

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Neden Şahıs Şirketi ?

Şahıs şirketi kurmak iş hayatına yeni başlayacak kişilerin ilk yapması gereken iştir. Şahıs şirketi kurulduğunda artık ticarete atılmış olursunuz. Küçük bir dükkan yada ofis açacaksanız şahıs şirketi sizin için idealdir. İleride işlerinizi büyütürseniz Şahıs şirketini Limited Şirkete çevirebilirsiniz.

2021 yılı ile birlikte bir çok değişiklikte oldu. Sizler için en güncel şahıs şirketi açma konusunu hazırladık.

Şahıs şirketi aslında Şahıs işletmeciliğidir. İsminiz ve Soy isminiz üzerinden tüm ticaretinizi yaparsınız. Şahıs şirketi sermaye olarak diğer şirketlere göre çok daha azdır. Ayrıca çok daha hızlı açılabilmektedir. Şahıs şirketi sahipleri Gelir Vergisi Mükellefidir. Kazançları gelir vergisi dilimlerinden vergilendirilir.

Şahıs Şirketi Kurmak Kaç Gün Sürer?

Gerekli evraklarınızı Vergi dairesine götürdükten sonra işlemleriniz işleme alınır. Ortalama Şahıs Şirketi kurulumu 2 gün kadar sürmektedir. Herhangi bir sorun yoksa 2 gün sonunda şahıs şirketiniz açılmış olur.

Şahıs Şirketi Açmak İçin Gerekli Belgeler;

Şahıs şirketi açmak için 5 adet evraka gerek vardır. Aşağıdaki evrakları tam ve eksiksiz olarak hazırlamanız gerekmekte…

1 ) Bir Adres Göstermek Zorundasınız Bu Nedenle Üzerinize Düzenlenen Kira Kontratı Yada Tapu

2) İmza Beyannamesi

3) İkametgah Belgesi

4) Nüfus Cüzdanı Sureti

5) Mali Müşavir Vekaleti

6) İşe Giriş Bildirgesi

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur 2021?

Şahıs Firması Kuruluşu için yukarıdaki gerekli belgeleri hazırladınız. Şimdi gitmeniz gereken yer vergi dairesi. Vergi dairesinde “İşe Giriş Bildirgesi ” doldurulur ve işleme alınır. Tüm evraklar ile birlikte vergi dairesi işyeri açma bölümlerinden işlemlerin yapılması için evraklar teslim edilir.

Ortalama 2 gün içinde herhangi bir sorun yoksa şahıs şirketinizin açılması gerçekleşir.

Vergi levhası için öncelikle iş yerinize vergi memurlarının gelmesi ve yoklama yapması gerekmekte. Bu işlemden sonra vergi levhanız hazır olacaktır.  Mali Müşavir aracılığı ile kuruluş yaparsanız kuruluş yaptığınız gün vergi levhanızı teslim alabilirsiniz.

Tüm işlemler bittikten sonra vergi dairesinden vergi dairesi şifrenizi almayı unutmayınız. Ayrıca tebligat işlemlerini de bu süreç içinde yapmanız gerekmekte.

Şahıs Şirketi Adres Gösterme

Şahıs şirketi kurarken illaki bir ofisiniz yada dükkanınız olması gerekmemektedir. Evinizin bir odasını ofis şekline getirip şirket adresinizi eviniz olarak gösterebilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kuruluşu Maliyeti 2021

Şahıs şirketi kurma maliyeti 2021 yılı 2.200 TL ile 2.550 TL arasında değişen fiyatı bulunmaktadır. Şahıs şirketi açma maliyetleri aşağıda kalem kalem yazılmıştır.

Noterden Tasdikli İmza Beyannamesi : 82 TL

Mali Müşavir Vekaleti : 110 TL

Mali Müşavir Şahıs Şirketi Kuruluş Ücreti : 300 TL

Yazar Kasa Ücreti : (800 TL ile 1200 TL arasında)

Meslek Odası Kayıt Ücreti : 700 TL

İşletme Defteri Noter Tasdikli Onayı: 70 TL

Damga Vergisi (Kira Kontratı) : 30 TL

 

Şahıs Şirketi Aylık Muhasebe Ücretleri;

Şahıs şirketi kurduktan sonra aylık olarak muhasebe defteri tutma ücreti ödemeniz gerekmektedir.

İşletmelerin türüne göre ve işletmede çalışan sayısına göre fiyatlar değişmektedir.

Taşımacılık , Hizmet ve Alım Satım Üzerine açılan şahıs şirketleri İşçisiz durumda 163 TL, 1-3 işçili 187 TL, 4-9 işçili 204 TL ve 10 işçi fazlası olan şahıs şirketleri 285 TL aylık ödeme yapması gerekmektedir.

İmalat ve İnşaat sektörü için İşçisiz durumda 247 TL, 1-3 işçili 264 TL, 4-9 işçili 306 TL ve 10 işçi fazlası olan şahıs şirketleri 388 TL aylık ödeme yapması gerekmektedir.

Zirai Kazançlar için İşçisiz durumda 126 TL, 1-3 işcili 164 TL, 4-9 işçili 198 TL ve 10 işçi fazlası olan şahıs şirketleri 245 TL aylık ödeme yapması gerekmektedir.

Şahıs Şirket Kuruluşu Sonrası Maliyetler

Şahıs Şirketi Aylık Maliyetler;

Her ay KDV Ödemesi

Her ay çalışanınız varsa SGK primi ödemesi

Her ay Şahıs Şirketi Sahibinin Bağ-Kur primi

Mali Müşavir Ücreti

Şahıs Şirketi 3 Aylık Maliyetler;

Üç ay da 1 Stopaj Vergisi

Üç ay bir Geçici Vergi

Şahıs Şirketi Yıllık Maliyetler;

Yıllık Gelir Vergisi

Yasal defter yıllık tasdik ücretleri

Meslek odası yıllık üye aidatları.

Şahıs Şirketi Gelir Vergisi Dilimleri

12.600 TL’ye kadar 15%

30.000 TL’nin 12.600 TL’si için 1.890 TL, fazlası 20%

69.000 TL’nin 30.000 TL’si için 5.370 TL, fazlası 27%

69.000 TL’den fazlasının 69.000 TL’si için 15.900 TL, fazlası 35%

Şahıs Şirketi Kuruluşundan Sonra Diğer İşlemler;

Yazar Kasa: Şahıs şirketi açtığınızda perakende satışınız olacaksa açılış tarihinizden itibaren maksimum 15 gün içinde yazar kasanızı alıp , vergi dairesinden yazar kasa levhanızı almanız gerekmektedir.

Şahıs Şirketi Fatura Bastırmak: Şahıs şirketi açtıktan sonra satışlarınızı belgeleye bilmeniz için anlaşmalı bir matbaa dan noter tasdikli fatura koçanı almanız gerekmektedir.

Şahıs Şirketi Sigorta İşlemleri : Şahıs şirketinizin açılmasından sonra +b yani eski adıyla Bağkurlu olmuş sayılıyorsunuz ve prim ödeme başlıyor. Bağ kur ödemeniz minimum 460 TL civarındadır. Asgari ücret atışında sizin de Ödemeniz artacaktır. Şahıs şirketinizde çalışacak personel varsa personele SGK yapmak zorundasınız ve minimum işçi sgk ücreti olarak ta 500 TL civarında ödeme yapmanız gerekmektedir.

Esnaf Odasına Kayıt:  Şahıs şirketi sahibinin Esnaf odasına yada Ticaret odasına kayıtlı olması gerekir. Bu nedenle herhangi bir devlet işinde sizden faaliyet belgesi istenebilir. Bu nedenle kesinlikle ticaret odasına en azından kaydınız olması gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir