0533 021 56 77
0533 021 56 77

Home Ofis Şirket Kuruluşu

ananoim, limited, şahıs şirket kuruluşu

Home Ofis Şirket Kuruluşu

Şahıs Şirketi Kuruluşu

Home ofis şahıs şirketi ve ya sanal ofis şirket (evde şirket kurmak). Home ofis şirket kurmak. Home ofis şahıs şirketi nasıl kurulur? Avukatlar için şirket kuruluşu. Home ofis şahıs şirketi avantajları nelerdir?

Genelde çok düşük ölçekli, evden yapılabilecek işler, internet üzerinden ticaret ve meydana getirilen işin sıradan usul mükellef terimine uygun olmadığı durumlarda ev adresi gösterilerek evde şahıs şirketi kurumu yapılabilir.

Eğer bir ofis yada depo şeklinde bir alana ihtiyaç olmayan bir ticaret yapmaya karar verdiyseniz veya web üzerinden oluşan kazançlarınızdan oluşan vergi yükümlülüğünüz var ise home ofis şahıs şirketi kuruluşu (evde şirket kurmak) yapmanız size biroldukça avantaj kazanmıştırracaktır.

Evde şahıs şirketi kuruluşu genel olarak düzgüsel şahıs şirketinin doğal olarak olduğu bütün her şey geçerlidir. Home ofis şahıs şirketinizle fatura kesebilirsiniz, beyanname vermek zorundasınız ve tüm bunların takibi için bir mali müşavir ile çalışmalısınız.

Şahıs Şirketi Kuruluşu Kimler tarafından Tercih Edilmektedir?

Home ofis şirket kuruluşu genel anlamda e-ticaret yapanlar, toplumsal medya üzerinden satış yapanlar (İnstagram, facebook vs.), web üzerinden hizmet verenler, Youtuber, feysbuk, İnstagram şeklinde sitelerden reklam geliri olanlar tercih etmektedirler.

Serbest Meslek Sahipleri Home Ofis Kurabilir!

Yukarıda bahsettiğimiz işler haricinde avukat, hekim, diş hekimi, veteriner doktor, mimar, mühendis, müşavir, danışman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, öğretmen, artist, menajer, senarist, yönetmen şeklinde özgür meslek sahipleri de evlerini adres göstererek home ofis şirket kuruluşu yapabilirler.

Şahıs Firması Kuluşunda Home Ofis Stopajı

Oturduğunuz hane kira ise kira kontratınız artık şahıs şirketiniz için kullanılacağı için bu durumu mal sahibine bildirmeniz gerekir. Her ne kadar oturduğunuz evin bir kısmını kullanacak iseniz de kiranın tamamı için stopaj yükümlülüğünüz bulunur. Artık siz brüt kira üzerinden %20 stopaj ödeyeceğiniz için mal sahibi kira vergisi ödemeyecektir. Ödeyeceğiniz kiranın tamamını aynı şekilde gider olarak izah edebilirsiniz.
Home ofis şahıs şirketi için başlıca özellikli durumlar ise şöyledir;

Eğer oturduğunuz evin tapusu size ilişkin yada 1. Dereceden akraba eş yada çocuk şeklinde ise kira kontratına gerek yoktur. Fakat bu durumda eş ve akrabaya oturduğunuz konut artık işyeri kapsamında olduğu için emsal bedel üzerinden kira vergisi ödeme mecburiyeti doğmaktadır.

Kira yada sahiplik fark etmemekle birlikte evin elektrik, su, doğalgaz benzer biçimde harcamalarının yarısı gider olarak gösterilebilmektedir.

İşyerini home ofis olarak açsanız bile Bağ-Kur’a kayıt olma yükümlülüğünüz bulunmakta, aynı şekilde bir yerde SSK’lı çalışıyorsanız Bağ-Kur yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.

Home ofis şahıs şirketi kuruluşu normal şahıs şirketi benzer biçimde açılışı ve kapanışı da son derece basit bir halde yapılabilmekte, şahısların vergi yükümlülüğü var ise sonradan katlanılacak vergi cezalarıyla karşılaşmaktan kaçınmak için en rahat yol olarak sıkça kullanılmaktadır.

Şahıs işletmesi home ofis olarak kurulabildiği benzer biçimde, evde yapılabilecek işler için home ofis limited şirket kuruluşu ve home ofis anonim şirket kuruluşu yapılabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir